Allsvenskans tabell 2017

Matcher och odds

TidFredag 2017-10-20Event1X2
19:00Örebro - Halmstads BKAllsvenskan1.804.304.80
Lördag 2017-10-21Event
16:00Athletic Eskilstuna - ElfsborgAllsvenskan3.003.902.70
Söndag 2017-10-22Event
15:00GIF Sundsvall - IFK NorrköpingAllsvenskan4.503.752.40
15:00IFK Göteborg - Östersunds FKAllsvenskan2.403.753.20
17:30Djurgården - BK HäckenAllsvenskan1.854.154.50
Måndag 2017-10-23Event
19:00Hammarby - SiriusAllsvenskan2.103.854.20
19:00Jönköpings Södra - Kalmar FFAllsvenskan2.633.603.00
19:00Malmö FF - AIKAllsvenskan2.253.703.80
Lördag 2017-10-28Event
14:00Östersunds FK - ElfsborgAllsvenskan1.654.155.85
16:00Halmstads BK - Athletic EskilstunaAllsvenskan2.203.653.60

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF13102138-13321484220-122827186358-253360
2.AIK1465319-11231383224-92727148543-202350
3.Djurgården1382327-13261464424-162227146751-292248
4.BK Häcken1473424-15241356213-112127129637-261145
5.Östersunds FK1476120-11271344523-2016271110643-311243
6.IFK Norrköping1472519-15231362519-2020271341038-35343
7.IFK Göteborg1348123-14201452718-201727910841-34737
8.Sirius1453620-23181353520-2018271061140-43-336
9.Örebro1372421-22231434716-2713271061137-49-1236
10.Elfsborg1473427-18241325619-321127981046-50-435
11.Hammarby1356222-15211434712-211327810934-36-234
12.Kalmar FF1472519-15231323811-28927951330-43-1332
13.GIF Sundsvall1334611-21131435612-191427691223-40-1727
14.Jönköpings Södra1344517-18161416712-289275101229-46-1725
15.Athletic Eskilstuna1335514-171414121110-31527471624-48-2419
16.Halmstads BK1434715-2113130499-22427381624-43-1917

Kommande matcher

Allsvenskan, herrar: Kommande Matcher
TidMatch
2017-10-21 16:00Athletic Eskilstuna - Elfsborg
2017-10-22 15:00GIF Sundsvall - IFK Norrköping
2017-10-22 15:00IFK Göteborg - Östersunds FK
2017-10-22 17:30Djurgården - BK Häcken
2017-10-23 19:00Hammarby - Sirius
2017-10-23 19:00Jönköpings Södra - Kalmar FF
2017-10-23 19:00Malmö FF - AIK

Nuvarande omgång

Allsvenskan, herrar: Nuvarande omgång
TidMatch
2017-10-21 16:00Athletic Eskilstuna - Elfsborg
2017-10-22 15:00GIF Sundsvall - IFK Norrköping
2017-10-22 15:00IFK Göteborg - Östersunds FK
2017-10-22 17:30Djurgården - BK Häcken
2017-10-23 19:00Hammarby - Sirius
2017-10-23 19:00Jönköpings Södra - Kalmar FF
2017-10-23 19:00Malmö FF - AIK

Senaste resultaten

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-10-14 16:00BK Häcken - Athletic Eskilstuna 3 - 0
2017-10-14 16:00Östersunds FK - Örebro 3 - 0
2017-10-15 15:00AIK - Jönköpings Södra 2 - 0
2017-10-15 17:30Elfsborg - GIF Sundsvall 2 - 1
2017-10-15 17:30Sirius - Djurgården 2 - 0
2017-10-16 19:00IFK Norrköping - Malmö FF 1 - 3
2017-10-16 19:00Kalmar FF - Hammarby 2 - 0

Seriesystem för fotbollsallsvenskan

Sveriges högsta division för fotbollsspelare kallas för allsvenskan och divisionen under kallas för superettan. Därefter följer division 1, division 2 och division 3. Under dessa toppdivisioner finns det regionala serier som styrs av de regionala fotbollsförbunden och ett varierande antal av fotbollslag och som har oregelbundet antal lag som flyttas upp och ner i divisionerna. De regionala serierna är från division 4 till division 8.

Spela Online

När man spelar på fotboll gäller det ju naturligtvis att få så höga odds som möjligt. Ett bra sätt att få reda på alla oddsen är att använda en oddsjämförelse, tex på oddsonline.se, som visar dig de bästa oddsen på allsvenskan. Gillar du fotboll och att spela på fotboll kanske du även gillar att spela casino på nätet. Prova de senaste casino spelen gratis direkt i din webbläsare utan att ladda ner någon mjukvara till din dator. Testa och lär dig spela slots, Blackjack, Roulette och andra casino spel helt gratis. Du kan t.om spela gratis casino med exklusiva bonusar på några av nätets bästa casinon. Här kan du läsa mer om hur du blir en casino vinnare.