Allsvenskans tabell 2016

Matcher och odds

TidLördag 2016-08-27Event1X2
16:00Djurgården - Gefle IFAllsvenskan1.464.908.33
16:00Kalmar FF - IFK NorrköpingAllsvenskan2.983.752.45
Söndag 2016-08-28Event
15:00AIK - HammarbyAllsvenskan8.757.259.00
15:00BK Häcken - Östersunds FKAllsvenskan1.854.155.25
15:00Jönköpings Södra - ElfsborgAllsvenskan3.503.602.20
17:30GIF Sundsvall - Malmö FFAllsvenskan7.004.831.65
17:30IFK Göteborg - Helsingborgs IFAllsvenskan1.454.908.00
17:30Örebro - Falkenbergs FFAllsvenskan1.504.907.70
Lördag 2016-09-10Event
16:00Elfsborg - Kalmar FFAllsvenskan1.613.804.75
Söndag 2016-09-11Event
15:00Falkenbergs FF - DjurgårdenAllsvenskan4.053.601.77

Tabell

Allsvenskan - 2016
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF1081121-525952219-101719133340-152542
2.IFK Norrköping1082028-926943212-101519125240-192141
3.AIK945013-7171061317-131919106330-201036
4.IFK Göteborg962115-9201033419-18121995534-27732
5.Örebro942311-14141051419-14161993730-28230
6.Elfsborg952222-11171033415-14121985637-251229
7.BK Häcken1051422-1416932413-13111983835-27827
8.Östersunds FK1061314-111981438-1771875622-28-626
9.Kalmar FF934214-13131033413-15121967627-28-125
10.Hammarby1044219-1516922513-1881966732-33-124
11.GIF Sundsvall932414-12111033411-20121965825-32-723
12.Jönköpings Södra83419-8131023514-1691857623-24-122
13.Djurgården941418-1313102087-16619611225-29-419
14.Helsingborgs IF1031614-2010923410-18919541024-38-1419
15.Gefle IF101369-20692168-20719341217-40-2313
16.Falkenbergs FF1011810-25491268-21519231418-46-289

Kommande matcher

Allsvenskan, herrar: Kommande Matcher
TidMatch
2016-08-27 16:00Kalmar FF - IFK Norrköping
2016-08-27 16:00Djurgården - Gefle IF
2016-08-28 15:00BK Häcken - Östersunds FK
2016-08-28 15:00AIK - Hammarby
2016-08-28 15:00Jönköpings Södra - Elfsborg
2016-08-28 17:30IFK Göteborg - Helsingborgs IF
2016-08-28 17:30Örebro - Falkenbergs FF
2016-08-28 17:30GIF Sundsvall - Malmö FF

Nuvarande omgång

Allsvenskan, herrar: Nuvarande omgång
TidMatch
2016-08-27 16:00Kalmar FF - IFK Norrköping
2016-08-27 16:00Djurgården - Gefle IF
2016-08-28 15:00BK Häcken - Östersunds FK
2016-08-28 15:00AIK - Hammarby
2016-08-28 15:00Jönköpings Södra - Elfsborg
2016-08-28 17:30IFK Göteborg - Helsingborgs IF
2016-08-28 17:30Örebro - Falkenbergs FF
2016-08-28 17:30GIF Sundsvall - Malmö FF

Senaste resultaten

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2016-08-10 19:00IFK Norrköping - BK Häcken 3 - 1
2016-08-20 16:00Östersunds FK - Djurgården 1 - 0
2016-08-20 16:00Helsingborgs IF - Kalmar FF 0 - 1
2016-08-21 15:00Hammarby - IFK Göteborg 2 - 0
2016-08-21 17:30Falkenbergs FF - Gefle IF 1 - 1
2016-08-21 17:30Örebro - AIK 0 - 2
2016-08-22 19:00Elfsborg - GIF Sundsvall 4 - 0
2016-08-22 19:00Malmö FF - Jönköpings Södra 4 - 1

Seriesystem för fotbollsallsvenskan

Sveriges högsta division för fotbollsspelare kallas för allsvenskan och divisionen under kallas för superettan. Därefter följer division 1, division 2 och division 3. Under dessa toppdivisioner finns det regionala serier som styrs av de regionala fotbollsförbunden och ett varierande antal av fotbollslag och som har oregelbundet antal lag som flyttas upp och ner i divisionerna. De regionala serierna är från division 4 till division 8.

Spela Online

När man spelar på fotboll gäller det ju naturligtvis att få så höga odds som möjligt. Ett bra sätt att få reda på alla oddsen är att använda en oddsjämförelse, tex på oddsonline.se, som visar dig de bästa oddsen på allsvenskan. Gillar du fotboll och att spela på fotboll kanske du även gillar att spela casino på nätet. Prova de senaste casino spelen gratis direkt i din webbläsare utan att ladda ner någon mjukvara till din dator. Testa och lär dig spela slots, Blackjack, Roulette och andra casino spel helt gratis. Du kan t.om spela gratis casino med exklusiva bonusar på några av nätets bästa casinon. Här kan du läsa mer om hur du blir en casino vinnare.