Allsvenskans tabell 2017

Matcher och odds

TidLördag 2017-07-22Event1X2
16:00Halmstads BK - GIF SundsvallAllsvenskan2.183.504.00
16:00Malmö FF - Jönköpings SödraAllsvenskan2.805.559.75
18:00Sirius - BK HäckenAllsvenskan2.653.403.10
Söndag 2017-07-23Event
15:00Djurgården - Östersunds FKAllsvenskan2.003.754.10
17:30IFK Göteborg - ÖrebroAllsvenskan1.754.205.00
17:30Kalmar FF - Athletic EskilstunaAllsvenskan2.013.704.45
Måndag 2017-07-24Event
19:00Hammarby - ElfsborgAllsvenskan2.553.802.90
Lördag 2017-07-29Event
16:00Elfsborg - SiriusAllsvenskan1.953.605.40
16:00Jönköpings Södra - HammarbyAllsvenskan2.353.302.90
18:00GIF Sundsvall - Malmö FFAllsvenskan4.903.751.65

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF751116-1116853011-41815104127-151234
2.AIK83326-51275119-4161584315-9628
3.IFK Norrköping952213-817731311-12101683524-20427
4.Sirius742112-614833212-9121575324-15926
5.Östersunds FK853012-618722312-1281575324-18626
6.Elfsborg851219-916723212-1291574431-211025
7.Djurgården851217-916722310-981573527-18924
8.BK Häcken832311-71173314-3121565415-10523
9.Hammarby734014-61382248-1381556422-19321
10.Örebro851214-131671245-1151563619-24-521
11.IFK Göteborg61508-58831411-12101446419-17218
12.Jönköpings Södra72237-9881438-1371536615-22-715
13.GIF Sundsvall72237-10881344-1061535711-20-914
14.Halmstads BK71243-8580357-1331515910-21-118
15.Kalmar FF82157-11770164-17115221111-28-178
16.Athletic Eskilstuna71337-11680176-19115141013-30-177

Kommande matcher

Allsvenskan, herrar: Kommande Matcher
TidMatch
2017-07-22 16:00Halmstads BK - GIF Sundsvall
2017-07-22 16:00Malmö FF - Jönköpings Södra
2017-07-22 18:00Sirius - BK Häcken
2017-07-23 15:00Djurgården - Östersunds FK
2017-07-23 17:30Kalmar FF - Athletic Eskilstuna
2017-07-23 17:30IFK Göteborg - Örebro
2017-07-24 19:00Hammarby - Elfsborg
2017-07-29 16:00Jönköpings Södra - Hammarby

Nuvarande omgång

Allsvenskan, herrar: Nuvarande omgång
TidMatchResultat
2017-06-01 19:00IFK Norrköping - AIK 0 - 0
2017-07-22 16:00Malmö FF - Jönköpings Södra
2017-07-22 16:00Halmstads BK - GIF Sundsvall
2017-07-22 18:00Sirius - BK Häcken
2017-07-23 15:00Djurgården - Östersunds FK
2017-07-23 17:30IFK Göteborg - Örebro
2017-07-23 17:30Kalmar FF - Athletic Eskilstuna
2017-07-24 19:00Hammarby - Elfsborg

Senaste resultaten

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-07-15 16:00Malmö FF - Sirius 3 - 3
2017-07-15 16:00GIF Sundsvall - Halmstads BK 1 - 0
2017-07-15 16:00Athletic Eskilstuna - Kalmar FF 2 - 1
2017-07-16 15:00Örebro - IFK Göteborg 4 - 2
2017-07-16 17:30AIK - IFK Norrköping 1 - 0
2017-07-16 17:30Östersunds FK - Djurgården 2 - 1
2017-07-17 19:00Jönköpings Södra - BK Häcken 0 - 1
2017-07-17 19:00Elfsborg - Hammarby 3 - 0

Seriesystem för fotbollsallsvenskan

Sveriges högsta division för fotbollsspelare kallas för allsvenskan och divisionen under kallas för superettan. Därefter följer division 1, division 2 och division 3. Under dessa toppdivisioner finns det regionala serier som styrs av de regionala fotbollsförbunden och ett varierande antal av fotbollslag och som har oregelbundet antal lag som flyttas upp och ner i divisionerna. De regionala serierna är från division 4 till division 8.

Spela Online

När man spelar på fotboll gäller det ju naturligtvis att få så höga odds som möjligt. Ett bra sätt att få reda på alla oddsen är att använda en oddsjämförelse, tex på oddsonline.se, som visar dig de bästa oddsen på allsvenskan. Gillar du fotboll och att spela på fotboll kanske du även gillar att spela casino på nätet. Prova de senaste casino spelen gratis direkt i din webbläsare utan att ladda ner någon mjukvara till din dator. Testa och lär dig spela slots, Blackjack, Roulette och andra casino spel helt gratis. Du kan t.om spela gratis casino med exklusiva bonusar på några av nätets bästa casinon. Här kan du läsa mer om hur du blir en casino vinnare.